رنگ کردن اصلاح طلبان اصلاح طلب جهانگیری اصلاح طلبان

رنگ کردن: اصلاح طلبان اصلاح طلب جهانگیری اصلاح طلبان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی قاچاق یا تقلب داخلی؟! , هویج آمریکایی

داستان هویج آمریکایی با قیمت نجومی که چند روز بعد از انتشار خبرش، از فروشگاه‌های زنجیره‌ای جمع‌آوری شد، همچنان ادامه دارد، شرکت به اصطلاح تولیدکننده، محصول خود

قاچاق یا تقلب داخلی؟! , هویج آمریکایی

هویج آمریکایی؛ قاچاق یا تقلب داخلی؟!

عبارات مهم : قانون

داستان هویج آمریکایی با قیمت نجومی که چند روز بعد از انتشار خبرش، از فروشگاه های زنجیره ای جمع آوری شد، همچنان ادامه دارد، شرکت به اصطلاح تولیدکننده، محصول خود را تولید داخل می داند ولی کارشناس شرکت حفظ نباتات گفت: این محصول اگر آمریکایی باشد، قاچاق و اگر تولید داخل باشد، تقلب محسوب می شود که باید با آن برخورد کرد.

به گزارش ایسنا، طی هفته های گذشته بازار میوه و تره بار شاهد عنوان عجیب دیگری بود، چراکه هویج های بسته بندی شده است خارجی با عنوان آمریکایی به قیمت باورنکردنی کیلویی ۹۰ هزار تومان عرضه شد که تصویر العمل هایی متعددی را در پی داشت و مشخص نبود با کدام مجوز این محصول به بازار کشور عزیزمان ایران وارد شده است است.

قاچاق یا تقلب داخلی؟! , هویج آمریکایی

اما مهدی قائمیان – معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی شرکت حفظ نباتات – در این باره تصویر العمل نشان داد و به ایسنا اعلام کرد که کشور عزیزمان ایران خود صادرکننده هویج است و هیچ نیازی به این محصول نداریم که بخواهیم آن را وارد کنیم. همچنین طی ماه های گذشته این شرکت هیچ مجوزی جهت واردات هویج آمریکایی صادر نکرده است.

البته ولی الله رضایی، کارشناس شرکت حفظ نباتات نیز در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: پرونده فروش و عرضه هویج های آمریکایی در فروشگاه های زنجیره ای شهروند که بعد از انتشار خبر آن در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … باعث جمع آوری تمامی این محصولات از این فروشگاه­ها شد، بسته نشد آیا که این فروشگاه مدعی تولید هویج های آمریکایی در روستایی در ساوه است ولی مدارک موجود نشان می دهد هویج ها در کالیفرنیا آمریکا تولید شده است است.

داستان هویج آمریکایی با قیمت نجومی که چند روز بعد از انتشار خبرش، از فروشگاه‌های زنجیره‌ای جمع‌آوری شد، همچنان ادامه دارد، شرکت به اصطلاح تولیدکننده، محصول خود

وی افزود: فروشگاه شهروند در توضیحات مکتوبی، هویج به اصطلاح آمریکایی (بیبی کروت اطلسی) عرضه شده است در این فروشگاه را مربوط به محصولات کشاورزی رضوانی واقع در شهرستان ساوه می داند در حالی که روی بسته بندی این هویج های آمریکایی، صراحتاً بر آمریکایی بودن این محصول تاکید شده است و حتی نام شرکت بسته بندی و ارسال کننده این محصول هم که یک شرکت خارجی است بر روی این بسته ها درج شده است است.

این کارشناس حفظ نباتات تاکید کرد: طی سال های اخیر برنامه و طرح حمایت از تولید محصولات سالم (محصولی که مصرف قرار داده های شیمیایی و باقی مانده این ترکیبات هنگام عرضه در حد استاندارد بوده و هیچ گونه بقایای خطرناکی جهت مصرف کننده نداشته باشد) با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نظارت آزمایشگاه های تحت نظارت موسسه استاندارد مد نظر قرار گرفته و فروشگاه های شهرداری به عنوان حامی فروش این گونه محصولات با در اختیار قرار دادن غرفه هایی، در این زمینه اعلام آمادگی کردند.

رضایی ادامه داد: عرضه این گونه محصولات سالم در کنار محصولات ارگانیک، که طی تولید آن­ها از هیچ قرار داده شیمیایی استفاده نمی شود از نیازهای جامعه ای است که شیوع انواع سرطان به خصوص دستگاه گوارش در آن را می توان یکی از عوارض عرضه محصولاتی دانست که بارها و بارها به وسیله سموم و کودهای شیمیایی غیر استاندارد و ثبت نشده محلول پاشی شده است و باقیمانده آنها طی سال های اخیر باعث ارجاع محموله های کشاورزی صادراتی نیز گشته هست. لذا شهرداری ها بر خلاف آنچه تاکنون قولش را داده بودند عمل نکرده اند که جای تامل فراوان دارد ولی توصیه حائز اهمیت که نمی توان به سادگی از آن گذشت ورود و عرضه میوه های قاچاق با اوضاع سلامتی و قرنطینه ای نامشخص است.

قاچاق یا تقلب داخلی؟! , هویج آمریکایی

وی با بیان اینکه شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران طی روزهای اخیر و در پاسخ به عرضه هویج آمریکایی، خواستار جلوگیری از فروش این گونه محصولات به وسیله وزارت صنعت، معدن و تجارت در کلیه فروشگاه ها از جمله شهروند شد، ادامه داد: بنابراین آقای شهردار به صورت ضمنی آمریکایی بودن محصول فوق را تایید کرد.

این کارشناس حفظ نباتات تصریح کرد: بر اساس تبصره یک ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز فروش و عرضه کالاهای قاچاق ممنوع و در تبصره ۴ همین ماده قانونی نیز خرید، فروش، حمل یا نگهداری کالاهایی که عنوان قاچاق قرار می گیرد به صورت تجاری تخلف محسوب شده است و مرتکب علاوه بر ضبط کالای مزبور حسب مورد به حداقل جریمه نقدی مقرر در این ماده محکوم می شود. مطابق ماده یک قانون بند قاچاق کالا و ارز هر فعل یا ترک فعلی است که موجب نقض تشریفات قانونی مربوط به ورود و خروج کالا و ارز گردد و براساس این قانون و یا سایر قوانین، قاچاق محسوب و جهت آن مجازات تعیین شده است باشد، در مبادی ورودی یا هر نقطه از کشور حتی محل عرضه آن در بازار داخلی کشف شود و طبق بند ت همین ماده تشریفات قانونی اقداماتی از قبیل تشریفات گمرکی و بانکی، أخذ مجوزهای مورد نیاز و ارائه به مراجع ذیربط است.

داستان هویج آمریکایی با قیمت نجومی که چند روز بعد از انتشار خبرش، از فروشگاه‌های زنجیره‌ای جمع‌آوری شد، همچنان ادامه دارد، شرکت به اصطلاح تولیدکننده، محصول خود

رضایی با تاکید بر اینکه همه موظفند واردات و صادرات کالا یا ارز را بر اساس قوانین و مقررات انجام دهند، گفت: طبق قانون صادرات و واردات فصل هشتم، ورود هر نوع میوة تازه مشمول این فصل موکـول بـه رعایـت مـادة ۱۱ قـانون حفـظ نباتات مصوب ۱۳۴۶ است که اخذ پروانه و مجوز قبلی را از این وزارتخانه و شرکت حفظ نباتات به عنوان متولی نظارت بر صادرات و واردات هر گونه محصول یا قسمت نباتی، الزامی می داند و از سوی دیگر بر اساس بند ج ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اظهار کالای وارداتی با نام یا علامت تجاری ایرانی بدون أخذ مجوز قانونی از مراجع ذیربط با قصد متقلبانه نیز مصداق قاچاق محسوب می شود.

وی با اشاره به این که تاکنون جهت هویج به وسیله وزارت کشاورزی هیچ مجوزی صادر نشده و شرکت حفظ نباتات نیز جهت ورود محصول فوق اقدام به صدور شرایط قرنطینه­ای نکرده هست، اعلام کرد: در صورت وارداتی بودن هویج مورد نظر، این محصول تولید کشور آمریکا، قاچاق محسوب شده است و طبق قانون باید با وارد کنندگان و عرضه کنندگان آن برخورد قانونی صورت گیرد.

قاچاق یا تقلب داخلی؟! , هویج آمریکایی

این کارشناس شرکت حفظ نباتات افزود: در صورتی که طبق نظر مسئولان فروشگاه های شهروند این محصول تولید داخل بوده ولی با برچسب و مشخصات جعلی تولید کشور ایالات متحده آمریکا به فروش رسیده این امر نیز مصداق تقلب است و طبق ماده ۵۹ قانون نظام صنفی (سال ۱۳۸۲) جریمه تقلب، با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال تعیین می شود.

رضایی به تبعات قیمتی و آشفته کردن بازار از طریق عرضه چنین محصولاتی نیز اشاره کرد و گفت: در حالی که هویج تولید داخل به صورت فله ای در میادین و میوه فروشی ها و حتی پشت وانتی به قیمت کیلویی ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ تومان به فروش می رسد، و در صورت ایرانی بودن میوه هویج مذکور، فروش آن با قیمتی کیلویی ۹۰ هزار تومان (حدود ۶۰ برابر) نیز موید گرانفروشی فروشگاه های فوق بوده که آن نیز مستوجب اعمال قانون است.

واژه های کلیدی: قانون | محصول | قانونی | فروشگاه | محصولات | فروشگاه | آمریکایی | قاچاق کالا | مبارزه با قاچاق | محصولات کشاورزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz