رنگ کردن اصلاح طلبان اصلاح طلب جهانگیری اصلاح طلبان

رنگ کردن: اصلاح طلبان اصلاح طلب جهانگیری اصلاح طلبان

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی جناح تازه از مثلث ناطق‌نوری، روحانی و لاریجانی؟

آن‌ گونه که از شواهد پیداست ائتلاف نانوشته این سه صورت آشنا شده است سپهر سیاست کشور عزیزمان ایران که تا پیش از این در تائید صلاحیت وزرا و انتخابات ریاست‌جمهوری

جناح تازه از مثلث ناطق‌نوری، روحانی و لاریجانی؟

جناح تازه از مثلث ناطق نوری، روحانی و لاریجانی؟

عبارات مهم : ایران

آن گونه که از شواهد پیداست ائتلاف نانوشته این سه صورت آشنا شده است سپهر سیاست کشور عزیزمان ایران که تا پیش از این در تائید صلاحیت وزرا و انتخابات ریاست جمهوری آشکار شده است بود، این روزها در حال شکل گرفتن هست.

به گزارش نامه نیوز؛«چرخش محتاطانه بعضی سیاستمداران در چند سال اخیر از مولفه هایی است که تاثیرات مهمی در آرایش سیاسی این چند سال داشته هست. سیاستمدارانی که بر اساس شرایط ترجیح دادند حرکت در مسیری تازه را در پیش بگیرند. حسن روحانی، علی لاریجانی و علی اکبر ناطق نوری از جمله این سیاستمداران هستند. نظرات اعتدالی ناطق را می توان به آسانی از این جمله «نه چپ، نه راست، نه اصلاح طلب و نه اصولگرا اکثرشان قاعده بازی را بلد نیستند» فهمید. لاریجانی هم که امروز به کرسی ریاست قوه مقننه تکیه زده در جریان اعتدال تعریف می شود و اصول گرایان نمی توانند ریاست او را به نام خود بزنند. چنانچه او راجع به دعوت اعضای جمنا گفته بود: «درباره تشکیل جبهه مردمی نیروهای انقلاب باید بگویم خبری به من ندادند و البته تقدیر می کنیم که خبر ندادند!»

جناح تازه از مثلث ناطق‌نوری، روحانی و لاریجانی؟

همگرایی سه صورت تعیین کننده

ناطق نوری در سال ۹۲ در کنار هاشمی و خاتمی تلاش کرد تا روحانی بر کرسی ریاست جمهوری تکیه بزند و لاریجانی نیز به عنوان رییس مجلس در این سال ها به عنوان حامی روحانی معرفی شده است هست. در انتخابات مجلس دهم نیز لاریجانی در فهرست حامیان دولت قرار گرفت. حالا صحنه سیاسی کشور این روزها شاهد حضور جریانی است که نه می توان آن را در طیف اصلاح طلب و نه در طیف اصولگرا تعریف کرد.

آن‌ گونه که از شواهد پیداست ائتلاف نانوشته این سه صورت آشنا شده است سپهر سیاست کشور عزیزمان ایران که تا پیش از این در تائید صلاحیت وزرا و انتخابات ریاست‌جمهوری

ناطق نوری، حسن روحانی و علی لاریجانی هسته مرکزی این جناح را تشکیل می دهند و هر رفتار، صحبت و دیداری از سوی آنها را می توان در «ائتلاف نانوشته» آنان ارزیابی کرد. صورت هایی که هر چند خاستگاه آنان اصولگرایی است ولی به اصلاحات روی آورده و به ضرورت اصلاحات باور دارند. باوری که باعث شده است است این سه صورت مطرح در جریان اصولگرایی هر کدام بر اساس سلیقه خود یک پروژه یکسان را پیش ببرند؛ پروژه ای که می توان آن را با عنوان «ضرورت اصلاحات» تعریف کرد. آن گونه که از شواهد پیداست ائتلاف نانوشته این سه صورت آشنا شده است سپهر سیاست کشور عزیزمان ایران که تا پیش از این در تائید صلاحیت وزرا و انتخابات ریاست جمهوری آشکار شده است بود، این روزها در حال شکل گرفتن هست. ائتلافی که موجب تشکیل «مثلث» ناطق نوری، روحانی و لاریجانی شده است است.

هر چند نباید این مسئله را فراموش کرد که این جریان گر چه به «ضرورت اصلاحات» باور دارد ولی با بخشی از جریان اصلاحات فاصله معناداری داشته و در بعضی از بزنگاه ها نشانه هایی از زوایه این جریان با اصلاحات به چشم می خورد. نمونه آن را می توان در ماجرای رای اعتماد به وزیر علوم دید. همان وقت که روحانی حاضر نشد کسی را به عنوان وزیر علوم این دولت به مجلس معرفی کند و موجب اعتراض بسیاری از اعضای فراکسیون امید شد. نمایندگان اصلاح طلب بارها در اخطار، تذکر و هر بهانه ای که به دست می داد، از روحانی به خاطر عدم معرفی وزیر علوم به مجلس گلایه می کردند ولی تمام این تذکرها و گلایه ها با وساطت لاریجانی ناکام ماند. او در پاسخ به این تذکرات گفته بود: «در آئین نامه داخلی مجلس کلمه «همه» جهت معرفی وزرای پیشنهادی از سوی دولت نیامده است.» در نهایت نیز منصور غلامی علی رغم مخالفت فراکسیون امید با تلاش های پارلمانی حسن روحانی و از طریق پل لاریجانی راهی ساختمان هرمزان شد.

نسبت سیاسی با اصلاح طلبان و اصولگرایان

جناح تازه از مثلث ناطق‌نوری، روحانی و لاریجانی؟

اما این جریان قرابت هایی نیز با بعضی از اصلاح طلبان از جمله حزب عاملان دارد. کارگزارانی ها بر این باورند که بی توجه به ریشه افراد، اصلاح طلبان باید ایدئولوژی را فدای تاکتیک کنند. آنها متحد حسن روحانی یعنی علی لاریجانی را بدون در نظر گرفتن خاستگاه سیاسی اش، کاندیدای اصلاح طلبان دانسته و او را بر جهانگیری ترجیح می دهند و در صورت کاندیداتوری علی لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ به حمایت از او برمی خیزند. کارگزارانی ها بعد از برگزاری انتخابات دهم و راه یابی لیست مورد حمایت ائتلاف امید در پایتخت کشور عزیزمان ایران به مجلس هم تمام تلاش خود را کردند تا پای محمدرضا عارف در قدرت سفت نشود و لاریجانی را بر عارف ترجیح دادند.

در این میان نزدیکی این جریان با بخشی از بدنه اصولگرایان را هم نمی توان نادیده گرفت. آنها علیرغم مخالفت با جبهه پایداری و ایثارگران با بخشی از جناح راست احساس نزدیکی می کنند. نمونه این نزدیکی را می توان در استقبال محمدرضا باهنر، مدیر جبهه پیروان خط امام و رهبری از بازگشت ناطق نوری به فعالیت های سیاسی دید. باهنر چندی پیش در نشست خبری خود با رسانه ها در محل دفتر جام گفته بود: «من همواره در محافل شخصی و از طریق رسانه ها از آقای ناطق خواسته ام که به فعالیت های سیاسی بازگردند البته بعضی ها احتیاط می کنند و می گویند به شرطی که ایشان به نفع اصولگراها کار کنند، بازگردند ولی من این مسئله را قبول ندارم. خاستگاه آقای ناطق اصولگرایی است و جناح ها هر قدر که لیاقت داشته باشند از حضور ایشان استفاده می کنند.»

آن‌ گونه که از شواهد پیداست ائتلاف نانوشته این سه صورت آشنا شده است سپهر سیاست کشور عزیزمان ایران که تا پیش از این در تائید صلاحیت وزرا و انتخابات ریاست‌جمهوری

موحدی کرمانی از اشخاص برجسته جامعه روحانیت مبارز هم در نماز جمعه این هفته تمام قد از حسن روحانی حمایت کرده و راجع به بیانات ضد آمریکایی اخیر روحانی گفته بود: «مرحبا به مدیر جمهور کشورمان که گفت: عجب! می گویند: باز مذاکره کنیم! نامردها! شما مذاکره قبلی را زیر پا گذاشتید، باز توقع دارید کشور عزیزمان ایران با شما مذاکره کند؟ این هم یک توصیه دیگری است که باید طاغوت را شناخت.»

با این اوصاف به نظر می رسد این روزها همکاری تشکیلاتی روسای دو قوه و علی اکبر ناطق نوری شکل گرفته هست؛ آیا که هر سه می دانند ائتلاف نیرومند تنها راه مهار افراطی گری است.»

جناح تازه از مثلث ناطق‌نوری، روحانی و لاریجانی؟

واژه های کلیدی: ایران | سیاسی | روحانیت | انتخابات | لاریجانی | اصلاح طلب | حسن روحانی | اصلاح طلبان | ریاست جمهوری | علی لاریجانی | انتخابات مجلس دهم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz